مسواک زدن از نوزادی تا کودکی

آموزش بهداشت دهان و دندان به کودکان

دندانپزشکی کودکان در اصفهان یکی از مهم ترین مسائل و دغدغه های والدین، بهداشت دهان و دندان فرزندان و نحوه آموزش بهداشت دهان و دندان به کودکان است. دردهای ناشی از پوسیدگی و سایر بیماری های دهان و دندان، بوی بد دهان، ناتوانی در جویدن و غذا خوردن آسان، ظاهر زشت و سایر عوامل اهمیت مراقبت از دندان را افزایش می دهد.


بهداشت دهان و دندان کودکان

با داشتن دندان های سالم، کودکان شادتر، سرزنده تر و به طور کلی با سلامت روحی و جسمی بیشتری زندگی خواهند کرد. پس باید نحوه مراقبت از دندان ها را به آنها آموزش دهید و به بهترین نحو به آنها کمک کنید. حفظ بهداشت دهان و دندان از بدو تولد علاوه بر اینکه در بهبود زندگی کودک موثر است، به حفظ سلامت در بزرگسالی نیز کمک می کند. در نتیجه مراقبت از دندان باعث کاهش هزینه های دندان می شود.


نکته مهم در آموزش بهداشت دهان و دندان این است که کودک در سنین پایین اهمیت حفظ سلامت و ارزش دندان های خود را یاد می گیرد و به دلیل نهادینه شدن این امر در ذهن او هرگز از مراقبت از دندان غافل نمی شود. تا بزرگسالی


مسواک زدن از نوزادی تا کودکی

در دوران شیرخوارگی، زمانی که دندان ها هنوز رشد نکرده اند، تمیز کردن لثه ها بعد از شیر یا خوردن غذا یک اقدام مهم برای تمیزی فضای دهان است. این کار از باقی ماندن پلاک ها روی لثه جلوگیری می کند، با برداشتن آنها از رشد باکتری روی لثه جلوگیری می شود و کودک از دوران نوزادی به داشتن دهان تمیز عادت می کند.

از حدود شش ماهگی که اولین دندان شیری شروع به رشد کرد، بهتر است از گوش پاک کن برای تمیز کردن آن استفاده کنید. هنگامی که تعداد دندان ها افزایش یافت، باید از مسواک نرم استفاده شود. مسواک های مخصوص این گروه سنی در بازار وجود دارد که می توانید از آنها کمک بگیرید. باید توجه داشته باشید که در این مرحله نباید از خمیر دندان استفاده کنید.

با بزرگتر شدن کودک و رسیدن به سن دو یا سه سالگی، زمان آن فرا رسیده است که به تدریج مسواک زدن را به کودک آموزش دهیم. والدین باید صبور باشند و بدانند که فرآیند آموزش و یادگیری ممکن است مدتی طول بکشد. معمولاً بچه ها برای این کار اشتیاق نشان نمی دهند. اما با روش ها می توان این اشتیاق را در کودک ایجاد کرد.

[ بازدید : 16 ]

[ شنبه 13 آبان 1402 ] 11:30 ] [ خانم نویسنده ]

[ ]

واقعیت آنشرلی

 «لوسی ماد مونتگمری» (Lucy Maud Montgomery) نویسنده رمان «آن در گرین گیبلز»، 30 نوامبر 1874 در «کلیفتون» (نیو لاندن کنونی)، جزیره پرنس ادوارد به دنیا آمد.

چهره شخصیت واقعی

دریافت وام

این نویسنده کانادایی 20 رمان منتشر کرده است که بسیاری از آنها هنوز در سراسر جهان خوانده می‌شوند. اما، محبوب‌ترین اثر وی مجموعه «آن شرلی در گرین گیبلز» موفقیتی سریع برای او به همراه داشت.

شخصیت اصلی رمان، دختربچه‌ای یتیم به نام» آن شرلی» بود.

حس یتیمی همراه کودکی‌های نویسنده

هنگامی که «لوسی ماد مونتگمری» کودک بود، مادرش بر اثر بیماری سل درگذشت. پدرش به دلیل مشکلات روحی پس از مرگ همسرش او را به پدربزرگ و مادربزرگ مادری خود که در مزرعه‌ای در «کاوندیش»، جزیره پرنس ادوارد زندگی می‌کردند، سپرد.

این زوج سالخورده با مونتگمری سختگیرانه و رسمی برخورد می‌‌کردند و شخصیت حساس او را درک نمی‌کردند. او کودکی خود را اغلب با خواندن کتاب، نوشتن و با تخیلات خود گذراند.

این تنهایی البته، شاید به ظاهر بسیار دردناک بود، اما باعث شد که «لوسی» از همان دوران کودکی ، به یک خیال‌پرداز و یک داستان‌نویس تبدیل شود

مانند شخصیت رمان‌هایش «آن» ، «مونتگمری» نیز در هجی کردن نام‌ها خاص بود. «لوسی» از نام مادربزرگ او و «ماد» از نام دختر ملکه ویکتوریا، پرنسس آلیس ماد ماری گرفته شده بود.

او درخاطرات خود نوشته بود: «من هرگز از لوسی به عنوان یک اسم خوشم نیامد. من همیشه ماد را دوست داشتم، ماد بدون تلفظ حرف «e».

او جزیره پرنس ادوارد را دوست داشت.

«مونتگمری» دوران کودکی خود را با چیدن توت، ماهیگیری و رفتن به ساحل گذراند. او در دوران کودکی برای هر آنچه که می‌دید اسم می‌گذاشت، حتی درختان سیب نیز هر کدام اسامی داشتند. بعدها، او این اسامی را در کتاب‌های خود آورد.

او کار در روزنامه خود را رها کرد تا از مادربزرگش مراقبت کند.

در سال 1901، «مونتگمری» در روزنامه «The Daily Echo» در «هالیفاکس»، نوا اسکوشیا مشغول به کار شد. او تنها زن کارمندی بود که هفته ای 5 دلار درآمد داشت.

با اینکه وی شغل خود را دوست داشت، اما با گذشت نه ماه، پدربزرگش ناگهان درگذشت و وی مجبور شد به «کاوندیش» برگردد و با مادربزرگ بیمار خود زندگی کند.

داستان ازدواج و عشق‌های او

«مونتگمری» به عنوان یک زن جوان و زیبا، عاشقان زیادی داشت. او قبل از نامزد شدن با «ادوین سیمپسون»، دو پیشنهاد را رد کرد. اما به زودی پس از پذیرفتن پیشنهاد «سیمپسون» نیز متوجه شد که او را نیز دوست ندارد و نمی‌تواند با او ازدواج کند.

اما او را طرد نکرد. در همین زمان، او عاشق «هرمان لیرد»، پسر کشاورز شد. اگرچه «مونتگمری» احساس شدیدی نسبت به «هرمان لیرد» داشت، اما او نیز هوشی را که«مونتگمری» از یک همسر انتظار داشت را نداشت. هر دو ماجرا دوام نیاورد.

او انسانی سخت‌گیر در رابطه بود و دیگر به هیچ وجه چشم انتظار عشقی رمانتیک نماند.

اما بر اساس یک تفکر قدیمی در کانادا، خود را در بن‌بستی دید که نیاز به ازدواج داشت. او با یک کشیش ازدواج کرد. کشیشی که خود همسر داشت.

اما «لوسی» دیگر هیچ امیدی به زندگی عاشقانه نداشت و این شاید برای او امن ترین انتخاب ممکن در زندگی بود. او از ادواج با آن کشیش صاحب سه فرزند شد که فرزند سومشان در هنگام تولد در گذشت.

با وجود عدم حمایت نزدیکانش، او به نوشتن ادامه داد.

خانواده «مونتگمری» نوشتن را اتلاف وقت، به ویژه برای یک زن می‌دانستند. بنابراین او مخفیانه کار می‌کرد. حتی او یواشکی شمع به داخل اتاق خود می‌برد تا بتواند شب‌ها بنویسد. همانطور که او در یادداشت‌های خود می‌نویسد: «من در خلوت و سکوت به تنهایی تلاش کردم. من هرگز جاه‌طلبی‌ها و تلاش‌ها و ناکامی‌های خود را با کسی درمیان نگذاشتم. در درون و اعماق وجودم و با وجود همه دلسردی‌ها، می‌دانستم به آنچه می‌خواهم روزی خواهم رسید.»

کار در اداره پست باعث شد که بتواند نوشته‌های خود را به ناشران بفرستد.

هنگامی که «مونتگمری» به «کاوندیش» بازگشت، دستیار مدیر اداره پست شد. بدین ترتیب، او می‌توانست نوشته‌های خود را به ناشران ارسال کند و پاسخ آنها را دریافت کند، بدون اینکه کسی متوجه شود.

[ بازدید : 15 ]

[ شنبه 13 آبان 1402 ] 11:25 ] [ خانم نویسنده ]

[ ]

جراحی رفع غبغب چیست

 چربی در واقع تجمع چربی در گردن و زیر خط فک است که می تواند صورت شما را گردتر و پیرتر نشان دهد. اما چگونه می توان از شر این شرور خلاص شد؟ چگونه از شر لخت خلاص شویم؟ شاید انواع روش های زیبایی راه حل باشد.

گاهی اوقات یک رژیم غذایی مناسب و ورزش در باشگاه برای از بین بردن چربی اطراف چانه کافی نیست. چربی شکم یکی از آن چربی های انباشته شده در بدن ما است که به سختی می توان از شر آن خلاص شد. یک راه خوب و سریع برای از بین بردن چربی های شکم، برداشتن این چربی هاست، یعنی جراحی زیبایی چربی های شکم. در این مطلب از مجله سلامت دکتر با ما همراه باشید تا با عمل زیبایی قابغاب بیشتر آشنا شویم.

می توانید با یک جراح پلاستیک برای برداشتن خال به پزشک مراجعه کنید. متخصص پوست، مو و زیبایی نیز می تواند در این راه به شما کمک کند. در دکترتو به راحتی می توانید به صورت آنلاین یا تلفنی با پزشکان مربوطه مشورت کنید و هر زمان که تصمیم به انجام عمل های زیبایی قابغاب گرفتید از آنها نوبت بگیرید.


جراحی رفع غبغب در اصفهان 

چربی که به آن چربی زیر ذهنی نیز گفته می شود، می تواند با استفاده از چندین روش پزشکی زیبایی از بین برود. جراح پلاستیک خطوط چانه و گردن را با دقت طراحی می کند تا خط چانه مشخص تری به شما بدهد. لیپوساکشن سابمنتال روشی ایده آل برای خلاص شدن از شر نقرس است زیرا از جراحی های پلاستیک تهاجمی ایمن تر است و فقط از بی حسی موضعی برای بی حس کردن ناحیه استفاده می کند.


انواع جراحی زیبایی رفع غبغب چیست؟

روش های مختلفی برای انجام عمل زیبایی غبغب  وجود دارد. این روش ها به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

عمل زیبایی غبغب با جراحی

عمل زیبایی غبغب بدون جراحی.


ایمنی و ماندگاری لیفت غبغب با نخ

همانطور که گفتیم از نظر ایمنی لیفت باسن با نخ به عنوان یک روش کم خطر با دوره نقاهت کوتاه شناخته می شود. به طور کلی این روش درمانی غیر تهاجمی است و بیماران نباید نگران مواردی مانند باقی ماندن جای زخم باشند، اما گاهی اوقات این روش باعث ایجاد عوارضی مانند قرمزی، کبودی و التهاب در نواحی تحت درمان می شود.

از نظر راحتی روش درمانی می توان گفت که این روش تقریباً 45 دقیقه انجام می شود و بلافاصله پس از اتمام آن می توانید کارهای روزانه خود را انجام دهید. پیدا کردن یک متخصص آموزش دیده و دارای گواهی راز یک بالابر با نخ راحت و ایمن است.

در مورد ماندگاری این روش می توان گفت از آنجایی که این روش شامل قرار دادن نخ های PDO می شود، همانطور که گفتیم این نخ ها به راحتی جذب پوست می شوند و به مرور زمان به آرامی جذب می شوند. بنابراین عمر مفید روش بالابر غوغا با نخ به طور کلی بین 1 تا 3 سال است.


اطلاعات بیشتر در سایت دکتر میلاد اعتمادی 

[ بازدید : 17 ]

[ سه شنبه 18 مهر 1402 ] 12:00 ] [ خانم نویسنده ]

[ ]

جراحی فک و صورت در اصفهان

جراحی فک و صورت چیست؟

جراحی فک و صورت در اصفهان یکی از دوره های تخصصی دندانپزشکی است که زمینه اصلی فعالیت این بخش شامل تشخیص و درمان بیماری های جراحی، غیر جراحی و محیطی، ضایعات، جراحات، ناهنجاری ها و عیوب مادرزادی و اکتسابی زیبایی و عملکردی می باشد. عفونی، تروماتیک، نئوپلاستیک و بازسازی. بافت نرم و سخت و جراحی های زیبا. این رشته از سال 1348 در کشور شروع به کار کرده است.طول دوره تخصصی این رشته 5 سال است که 1 سال آن در دانشکده دندانپزشکی برای انجام جراحی های دهان سپری می شود.


جراح فک و صورت چه نوع دندانپزشکی است؟

پس از گذراندن دوره آموزشی پزشکی این رشته، فارغ التحصیلان باید توانایی های زیر را کسب کرده باشند:

تشخیص بیماری ها، ضایعات و جراحات، ناهنجاری های عفونی مادرزادی و اکتسابی، تروماتیک دهان و فک و صورت

درمان جراحی و غیر جراحی موارد فوق

بازسازی بافت نرم و سخت جراحی های زیبایی و عملکردی دهان، فک و صورت

همچنین این کارشناسان توانایی تدریس و تحقیق در زمینه های فوق را به دست می آورند


فعالیت ها و درمان ها در زمینه تخصصی جراحی دهان، فک و صورت

درمان مشکلات بافت نرم و شکستگی فک و صورت

جراحی تومورها، کیست ها و بیماری های خوش خیم و بدخیم فک و صورت

جراحی جراحات ترومایی در فک و صورت ناشی از حوادث، جنگ، تومورها و غیره.

درمان التهاب فک و صورت و عفونت های فک و صورت

جراحی های مفصلی در ناحیه فک و صورت

جراحی نقایص مادرزادی و اکتسابی

برداشتن دندان عقل با جراحی

کشیدن انواع دندان های مخفی و نیمه پنهان

برداشتن دندان های آسیب دیده و ریشه های پیچیده دندانی

جراحی ترمیمی و زیبایی فک، صورت، جمجمه و گردن

جراحی ایمپلنت دندان و قرار دادن پروتز در ناحیه فک و صورت

کمک به درمان اختلالات خواب مانند خروپف


چه افرادی به جراحی فک نیاز دارند؟

مشکلات مادرزادی در ناحیه فک.

فک بیرون زده و ورم فک دارند.

درد شدید فک یا درد مزمن مفصل فک دارند.

تنفس دهانی غیرارادی دارند.

صورت آنها از جلو و پهلو متقارن نیست.

آنها در جویدن و گاز گرفتن مشکل دارند.

تومور فک دارند.

آنها نمی توانند لب های خود را روی هم بگذارند.

آنها بر اثر تصادف از ناحیه فک یا صورت آسیب دیده اند.


اطلاعات بیشتر در سایت دکتر میلاد اعتمادی 

[ بازدید : 14 ]

[ سه شنبه 18 مهر 1402 ] 11:46 ] [ خانم نویسنده ]

[ ]

بهترین دکتر جراح بینی در اصفهان

رینوپلاستی چیست؟

جراحی بینی در اصفهان باعث تغییر شکل و ظاهر بینی می شود. تاثیر عمل بینی در زیبایی بسیار زیاد است و به همین دلیل محبوبیت زیادی دارد. جراحی زیبایی بینی به منظور تناسب بینی با صورت انجام می شود. رینوپلاستی نیز برای رفع اختلالات تنفسی و رفع عیوب ساختاری بینی انجام می شود. سپتوپلاستی یا جراحی انحراف بینی یکی از این جراحی هاست. به طور کلی معایب و مشکلات زیر را می توان با جراحی بینی برطرف کرد:


هماهنگی بین اندازه بینی و صورت

کاهش پهنای بینی و اصلاح موقعیت سوراخ های بینی

قوز روی تیغه بینی یا فرورفتگی آن

اصلاح نوک بینی بزرگ یا افتاده

کاهش اندازه سوراخ های بزرگ بینی

اصلاح عدم تقارن بینی

رینوپلاستی یک جراحی رایج است که توسط جراح پلاستیک یا متخصص گوش و حلق و بینی انجام می شود. این روش نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد و می توانید صبح ها جراحی بینی را انجام دهید و تا بعد از ظهر به خانه برگردید. در حین جراحی بینی، بیمار تحت بیهوشی عمومی است. به همین دلیل فرد هیچ دردی را در حین جراحی بینی احساس نمی کند.


آیا جراحی بینی انواع مختلفی دارد؟ (انواع جراحی بینی)

برای انجام رینوپلاستی باید استخوان های صورت و بینی کاملا بالغ باشند (جراحی بینی آقایان). رینوپلاستی برای بهبود ظاهر یا بازسازی بینی انجام می شود و می تواند اندازه بینی و همچنین طول و عرض آن را تغییر دهد. نوک بینی، سوراخ های بینی و تقارن بینی نیز ممکن است تغییر کند. گاهی در حین جراحی، غضروف های پیوند شده از سایر نواحی بدن مانند گوش ها یا دنده ها ممکن است برای تقویت ساختار بینی استفاده شود. در ادامه این مقاله به بررسی انواع جراحی بینی می پردازیم.


1. جراحی بینی

تفاوت رینوپلاستی و جراحی بینی چیست؟ قسمت بالایی ساختمان بینی استخوانی و قسمت تحتانی آن غضروفی است. رینوپلاستی یا جراحی بینی می تواند استخوان، غضروف، پوست یا هر سه را تغییر دهد. روش های مختلفی برای رینوپلاستی وجود دارد، اما رایج ترین روش شامل ایجاد برش کوچک روی ریشه تیغه بینی و بین سوراخ های بینی است. این برش به جراح اجازه می دهد تا پوست را از استخوان ها و غضروف های زیرین آزاد کند و سپس تغییرات لازم را در استخوان و غضروف بینی ایجاد کند. بعد از عمل بینی می توان پوست را در جای خود قرار داد.


2. جراحی زیبایی بینی شکسته و جراحی زیبایی بینی کج

رینوپلاستی برای ترمیم شکستگی بینی نیز انجام می شود. هدف از این عمل ترمیم شکستگی ها و بازگرداندن ظاهر بینی قبل از آسیب است.


3. سپتورینوپلاستی

این روش برای بیمارانی که دارای انسداد یا انحراف بینی هستند استفاده می شود. سپتورینوپلاستی نه تنها ظاهر بینی را بهبود می بخشد، بلکه انسدادها و ساختارهای داخلی که مانع تنفس می شوند را نیز از بین می برد.


4. جراحی پولیپ بینی

همه جراحی های بینی جراحی زیبایی نیستند و برخی با هدف درمانی انجام می شوند. به عنوان مثال یکی از جراحی های انجام شده برای پولیپ بینی است. عمل پولیپ بینی برای کسانی که در تکلم یا تنفس مشکل دارند می تواند درمانی باشد. پولیپ ها می توانند باعث ایجاد مشکل در عبور هوا در راه های هوایی شوند. اما پولیپ چیست؟ می توانید تصور کنید که کیسه ای پر از خلط در داخل بینی شما گیر کرده و نفس کشیدن را برای شما دشوار می کند.

برای جراحی پولیپ باید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. این متخصص می تواند پولیپ شما را با یک جراحی ساده از بین ببرد. پولیپ ها به دلایل مختلفی ایجاد می شوند که یکی از شایع ترین آنها حساسیت و آلرژی است. یکی از درمان های اصلی پولیپ جراحی است


7. جراحی بینی بسته بهتر است یا باز؟

جراحی بینی به دو صورت انجام می شود. جراحی باز و بسته دو رویکرد متفاوت در جراحی بینی هستند. در روش جراحی بسته، برش ها در داخل بینی پنهان می شوند. در روش جراحی باز یک برش خارجی روی کلوملا (قسمت گوشتی بین سوراخ های بینی) ایجاد می شود و سوراخ های بینی از هم جدا می شوند.

در مواردی که دسترسی آسان تر و افزایش دید مورد نیاز است، جراحی بینی باز توصیه می شود. در این روش جراح به ساختار بینی به خصوص نوک بینی دسترسی دارد. رینوپلاستی بسته برای اصلاحات جزئی و تغییرات جزئی در شکل بینی انجام می شود. این روش کمتر تهاجمی است و روند بهبودی سریعتر است. از آنجایی که برش ها در داخل بینی ایجاد می شوند، هیچ جای زخم قابل مشاهده ای وجود نخواهد داشت.


اطلاعات بیشتر در سایت دکتر میلاد اعتمادی 

[ بازدید : 20 ]

[ سه شنبه 18 مهر 1402 ] 11:26 ] [ خانم نویسنده ]

[ ]

بلفاروپلاستی

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی در اصفهان چیست؟

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی روشی برای از بین بردن پف، پوست اضافی، چین و چروک و افتادگی پلک است. در واقع رایج ترین کاربرد جراحی پلک، جوانسازی چشم است. به طور کلی افزایش سن و وراثت می تواند مشکلات افتادگی پلک را ایجاد کند که در هر دو مورد با استفاده از بلفاروپلاستی برطرف می شود. البته جراحی پلک همیشه جنبه زیبایی ندارد و گاهی جنبه درمانی دارد. در واقع گاهی اوقات افتادگی پلک ها آنقدر آن ها را سنگین می کند که باز نگه داشتن کامل چشم ها دشوار است و در نتیجه دید افراد را مسدود می کند.

به طور کلی اگر جراحی پلک زیر نظر پزشک حاذق و در کلینیک تخصصی انجام شود نتایج بسیار خوب و عوارض بسیار کم و زودگذر خواهد بود.


عوامل موثر در تعیین هزینه های جراحی پلک

تعیین هزینه جراحی پلک به عوامل متعددی بستگی دارد که هر کدام می تواند تاثیر زیادی در هزینه داشته باشد. در ادامه این عوامل را ذکر می کنیم تا بتوانید برآورد درستی از هزینه جراحی پلک خود داشته باشید.


ویژگیهای فردی برای بلفاروپلاستی 

یکی از مهم ترین عوامل تعیین کننده هزینه بلفاروپلاستی ویژگی های پلک های فرد زیباست. میزان افتادگی پلک، میزان چین و چروک، میزان پوست و چربی اضافی، نیاز به جراحی پلک بالا یا پایین یا هر دو و ... از جمله عواملی هستند که باعث می شوند هزینه های بلفاروپلاستی در افراد مختلف متفاوت باشد.

از طرفی در کنار جراحی پلک، ممکن است نیاز به عمل های زیبایی دیگری نیز وجود داشته باشد که پزشک ترجیح می دهد با هم انجام شود تا در هزینه های زیبایی صرفه جویی شود. از جمله این عمل های زیبایی می توان به فیکس کردن ابرو، لیفت ابرو، تثبیت غدد اشکی، پیوند چربی، بوتاکس و ... اشاره کرد که در واقع با انجام یکباره عمل های زیبایی چشم و ابرو، هزینه اتاق عمل تنها یک بار محاسبه می شود. اما در این صورت زمان جراحی افزایش می یابد.


اطلاعات بیشتر در سایت دکتر میلاد اعتمادی 

[ بازدید : 13 ]

[ سه شنبه 18 مهر 1402 ] 11:11 ] [ خانم نویسنده ]

[ ]

ترک سیگار

آیا شما هم به‌مصرف سیگار عادت دارید؟ بارها قصد ترک سیگار را داشته‌اید اما ناموفق بوده‌اید؟ دلیل این موضوع را می‌دانید؟ می‌خواهید با راه‌های رهایی از این مشکل و عوارض اعتیاد به مصرف دخانیات آشنا شوید؟ این مقاله دقیقا مناسب شماست. با ما همراه باشید.


براساس آمار انجمن ریه آمریکا، تنها در ایالات متحده آمریکا، مصرف سیگار جان ۴۸۰ هزار نفر را می‌گیرد. این آمار در سطح جهانی بیش از ۸ میلیون نفر در روز بوده که با همه‌گیری بیماری کرونا و ضعف ریوی افرادی که سیگار می‌کشند، بیشتر شده است. آیا می‌دانستید در هر ۳ دقیقه یک نفر بر اثر سیگار کشیدن جان خود را از دست می‌دهد؟ دلیل این موضوع چیست؟ بهتر است بدانید افرادی که عادت به‌ مصرف انواع دخانیات دارند بیش از سایرین در معرض مرگ هستند. اطلاع از عوارض سیگار کشیدن طولانی‌مدت، آشنایی با راه‌های ترک اعتیاد موثر و بسیار موارد دیگر می‌تواند نجات‌بخش زندگی فرد و اطرافیان او باشد.


مصرف دخانیات نه‌تنها خود فرد را درگیر مشکل می‌کند، بلکه اطرافیان نیز با مشکلات ریوی مانند آسم و بوی نامطبوع و غیره نیز دست‌وپنجه نرم می‌کنند. بنابراین بهتر است هرچه سریع‌تر به فکر ترک سیگار باشید. ترک سیگار، یک رویداد منحصر به فرد است که در یک روز رخ می‌دهد. فرد در یک لحظه تصمیم به‌ترک گرفته و وارد دوره ترک می‌شود. در دوره ترک سیگار، شما سلامت خود و کیفیت و طول عمر خود، و همچنین زندگی کسانی که در اطراف شما هستند، را بهبود خواهید بخشید. برای ترک سیگار، شما نه تنها نیاز به تغییر رفتار و مقابله با علائم ترک نیکوتین دارید، بلکه باید راه‌های دیگری برای مدیریت حالات خود پیدا کنید با برنامه مناسب، می‌توانید از اعتیاد نیکوتین آزاد شوید و عادت خوبی را شروع کنید. برای ترک سیگار با روانپزشک مشورت کنید.


ترک سیگار دقیقا به چه معنایی است؟

ترک سیگار در زبان عامیانه تعریف ساده‌ای است. اما در پزشکی عبارت است از روند قطع مصرف دائم دخانیات حاوی نیکوتین مانند تنباکو و نیکوتین موجود در سیگار و قلیان. رهایی و سم‌زدایی نیکوتین از بدن روندی طولانی و سخت است. فرد در این راه باید اراده بالایی داشته باشد، چرا که ترک مصرف سیگار با کاهش دوپامین در مغز همراه است که احساس افسردگی، کلافگی و حتی افکار منفی همراه است. مصرف دخانیات یکی از اصلی‌ترین عوامل مرگ‌ومیر در جهان است. ترک سیگار و تنباکو می‌توان خطر بروز بیماری‌هایی از جمله موارد زیر را کاهش دهد:


بیماری سرخرگ کرونری

سرطان ریه

سرطان پستان

مشکلات نعوظ و زناشویی

سکته قلبی

آلزایمر

تنگی نفس

اغلب سیگاری‌هایی که خودسرانه اقدام به ترک سیگار می‌کنند تنها سه تا شش درصد موفق به ترک طولانی‌مدت هستند. افراد برای ترک سیگار و دوران پس از مراحل سختی را گذرانده و باید با وسوسه بازگشت به مصرف آن مقابله کنند. به علت اعتیادآور بودن نیکوتین، ترک سیگار باعث علائمی از جمله اضطراب، بی‌تابی؛ افسردگی و چاقی می‌شود. به‌همین دلیل فرد باید به کمک یک تراپیست و مشاور و تحت‌نظر پزشک اقدام به ترک کند.


ترک سیگار دشوار است.

ترک سیگار موجب سلامتی‌ست.

چه چیز باعث اعتیاد به مصرف سیگار میشود؟

براساس تحقیقات ۴۳ درصد از زنانی که سیگار را در طول دوران زایمان ترک کرده‌اند کمی بعد از زایمان دوباره سیگار کشیدن را شروع کرده‌اند. چرا تعداد تا این اندازه زیاد است؟ اعتیادآور بودن نیکوتین موضوع جدیدی نیست اما چه اتفاقی در مغز می‌افتد که اشتیاق به سیگار کشیدن را ایجاد می‌کند و در نهایت ترک کردن سیگار را دشوار می‌کند؟


نیکوتین از طریق «گیرنده‌های نیکوتینی» جذب مغز می‌شود. گیرنده‌های مشابهی مثل «گیرنده کانابینویید» و «گیرنده اوپیوئید» هم در بدن وجود دارند که مشابه گیرنده نیکوتین در مغز عمل می‌کنند و در جذب مواد مخدر گیاهی مثل ماری‌جوانا تاثیر قابل توجهی دارند.البته تکامل و ایجاد این گیرنده‌ها در بدن انسان جهت معتاد کردن انسان‌ها نیست. اما این گیرنده‌ها برای مواد مخدر گیاهی راه مستقیمی به مغز ایجاد می‌کنند. در طول زمان افراد سیگاری به وجود نیکوتین در بدن عادت می‌کنند که به اشتیاق برای سیگار کشیدن منجر می‌شود.


این موضوع به این معنی است که اعتیاد به نیکوتین بسیار بنیادی‌تر و شیمیایی‌تر از اعتیاد به اینترنت یا شکلات اتفاق می‌افتد. چرا که در مغز هیچ گیرنده‌ای برای اینترنت یا شکلات وجود ندارد در نتیجه وابستگی به شکلات و اینترنت از راه‌های غیر مستقیمی شکل می‌گیرد که به سیستم پاداش و لذت مربوط است.


اگر چه هر فردی که سیگار می‌کشد به آن اعتیاد پیدا نمی‌کند اما گیرنده‌های مغزی که راه مستقیمی به مغز ایجاد می‌کنند ترک کردن سیگار را بسیار دشوار می‌کنند.


تاثیر مصرف سیگار بر مغز و اعتیاد به آن

با مصرف توتون و تنباکو و جذب نیکوتین از طریق شش‌ها در بدن، این ماده به‌سرعت وارد جریان خون می‌شود. نیکوتین با تاثیر بر مغز سایر اندام‌ها را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. مدت زمان تاثیر نیکوتین بر بدن و حالات سرخوشی و سرگیجه ناشی از آن طی ۱۰ تا ۱۵ ثانیه خود را نشان می‌دهد. نیکوتین می‌تواند از طریق دهان و جویدن، بینی (سیگار کشیدن) یا حتی از طریق برچسب‌های حاوی نیکوتین از طریق پوست وارد جریان خون شود.


نیکوتین با تاثیرات محرکی که بر بدن داشته بلافاصله بعد از ورود به گردش خون باعث افزایش ناگهانی قند خون، ضربان قلب، فشار خون، اختلال تنفس یا حتی رعشه و افت فشار می‌شود. نیکوتین مستقیما یک ماده مخدر محسوب نمی‌شود اما میزان اعتیاد به آن بسیار بالا است. نیکوتین با آزادسازی دوپامین در مغز باعث ایجاد سرخوشی، سستی و لذت می‌شود. بسته به میزان نیکوتین یا قطران سیگار و تنباکو این اثرات می‌توانند متفاوت باشند. دقت کنید، هرچه نیکوتین سیگار بالاتر باشد اثرات مخرب‌تری بر شش‌ها و سایر اعضای بدن دارد.

[ بازدید : 15 ]

[ سه شنبه 18 مهر 1402 ] 11:07 ] [ خانم نویسنده ]

[ ]

انواع جراحی زیبایی گوش

آیا جراحی گوش دردناک است؟

جراحی گوش (اتوپلاستی)؛ با بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی و در بیمارستان یا مرکز جراحی به صورت سرپایی انجام می شود.بنابراین باعث ایجاد ناراحتی برای بیمار نمی شود و بیمار در حین جراحی زیبایی گوش دردی را احساس نخواهد کرد.انتخاب نوع بیهوشی می تواند به سابقه پزشکی و اضطراب بیمار برای انجام این عمل بستگی داشته باشد.در بیشتر موارد از بیهوشی عمومی استفاده می شود.


انواع جراحی زیبایی گوش در اصفهان 

تقویت گوش: برخی از افراد ممکن است گوش های کوچکی داشته باشند که به طور کامل رشد نکرده باشند. در این موارد جراحی زیبایی گوش برای افزایش سایز گوش خارجی آنها انجام می شود.

سنجاق کردن گوش ها: این تکنیک در واقع نزدیک کردن گوش ها به سر است و در افرادی انجام می شود که گوش هایشان در دو طرف سر برجسته است.

کاهش اندازه گوش: اختلال ماکروتیا زمانی است که گوش های شما بزرگتر از حد طبیعی باشد. افرادی که ماکروتیا دارند جراحی گوش را با هدف کاهش سایز گوش انتخاب می کنند.


چه کسانی کاندید جراحی زیبایی گوش هستند؟

افرادی که تحت عمل جراحی گوش قرار می گیرند؛ آنها باید از سلامت جسمانی خوبی برخوردار باشند و بیماری های تهدید کننده زندگی یا عفونت های مزمن گوش درمان نشده نداشته باشند.

این افراد باید حداقل 5 سال سن داشته باشند و زمانی که رشد غضروف گوش تمام شد و تغییر شکل آن برطرف شد، این جراحی را انجام دهند.

کاندیدهای مناسب برای جراحی زیبایی گوش باید دستورالعمل های قبل و بعد از جراحی را به خوبی رعایت کرده و همکاری لازم را برای انجام این جراحی داشته باشند.

نوجوانان و بزرگسالانی که کاندید جراحی گوش هستند باید دید مثبت و اهداف واقع بینانه ای برای جراحی گوش داشته باشند.


بهترین سن برای جراحی زیبایی گوش چه زمانی است؟

اتوپلاستی محدودیت سنی ندارد.

اما به طور کلی جراحی زمانی انجام می شود که گوش به اندازه کامل خود رسیده باشد.

اگر جراحی قبل از رشد کامل گوش انجام شود. تغییرات اعمال شده در حین جراحی به مرور زمان و با ادامه روند رشد گوش ها مختل شده و دچار تغییرات منفی می شود.اطلاعات بیشتر در سایت دکتر میلاد اعتمادی 

[ بازدید : 13 ]

[ سه شنبه 18 مهر 1402 ] 10:57 ] [ خانم نویسنده ]

[ ]

ماندگاری جراحی بوکال

ماندگاری چربی باکال چقدر است؟

در افرادی که صورت گرد دارند یا اضافه وزن دارند. و از فرم صورت چاق خود راضی نیستند. برداشتن پدهای چربی گونه در داخل گونه ها با جراحی روشی عالی برای خلاص شدن از شر چربی های ناخواسته صورت است. حذف چربی باکال بهترین راه برای خلاص شدن از شر این چربی ها است. این یک جراحی نسبتا سریع و ساده است که با بی حسی موضعی انجام می شود و جای زخم خارجی باقی نمی گذارد.

به طور کلاسیک، در چهره‌های جذاب‌تر، صورت تقریباً شبیه یک قلب یا مثلث وارونه به نظر می‌رسد که گونه‌ها بزرگترین قسمت هستند و سپس تا استخوان فک باریک می‌شوند. هنگامی که فردی دارای پد چربی باکال بیش از حد است، شکل صورت ممکن است یک مثلث معکوس باشد. در این افراد امتداد قسمت پایین صورت نسبت به قسمت بالایی پهن تر است.

لایه چربی باکال توده ای گرد از چربی در وسط گونه است که بین عضلات صورت و در ناحیه توخالی زیر استخوان گونه قرار دارد. همه افراد در ناحیه باکال چربی دارند و اندازه لایه این نوع چربی بر فرم صورت آنها تأثیر می گذارد. برخی از افراد، به هر دلیلی، ممکن است مقدار زیادی چربی گونه داشته باشند، که باعث می شود صورت آنها بیش از حد گرد یا پر شود. در این مواقع اگر فردی تصمیم به حذف چربی از صورت خود داشته باشد می تواند روش حذف چربی با چربی باکال را امتحان کند.

این روش در واقع برای کاهش پهنای صورت های گرد انجام می شود و اگر افراد این کار را با بهترین جراحان چربی باکال انجام دهند، نتیجه مطلوبی خواهند داشت. اگر شما یکی از کسانی هستید که چربی گونه دارید، به خواندن ادامه دهید تا در مورد روش و عوارض جانبی احتمالی حذف چربی باکال بیشتر بدانید.


بیشتر بخوانید: جراحی بوکال فت در اصفهان 


چربی باکال چیست؟

بهتر است ابتدا چربی باکال را بشناسید. چربی باکال چربی عمیقی است که در صورت بیرون زدگی باعث پری و گوشتی شدن ناحیه زیر گونه تا گوشه بیرونی لب می شود که لایه ای جدا از چربی زیر استخوان گونه است. به طور دقیق می توان گفت که باکال توده ای در ناحیه عضله صورت به نام باکالاتور و ماهیچه های سطحی است. میزان چربی باکال در افراد مختلف متفاوت است. ممکن است در برخی افراد کمتر و در برخی افراد بیشتر باشد. اگر این لایه چربی بیشتر از حد معمول باشد، بر زیبایی فرد تأثیر منفی می گذارد. بوکالفت به عنوان حذف چربی دهان نیز شناخته می شود زیرا در این روش مقداری از چربی داخل دهان برداشته می شود. دلایل زیادی وجود دارد که باعث ایجاد چربی در صورت و تجمع چربی در ناحیه گونه می شود. از جمله این دلایل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

استفاده از رژیم های غذایی غلط و نامناسب: امروزه به دلیل افزایش مشغله ها، توجه مردم به تغذیه سالم کمتر شده است، روی آوردن به فست فودها و غذاهای آماده یکی از عوامل چاقی است. او خواهد داشت که صورت چاق و گوشتی مورد پسند کسی نیست.

ابتلا به برخی بیماری ها: گاهی اوقات چاقی افراد ربطی به تغذیه آنها ندارد و ناشی از برخی بیماری ها مانند کم کاری تیروئید، بیماری های کلیوی و غیره است، مصرف الکل و سایر نوشیدنی های ناسالم نیز می تواند باعث چاقی شود.


اطلاعات بیشتر در سایت دکتر میلاد اعتمادی 

[ بازدید : 8 ]

[ سه شنبه 18 مهر 1402 ] 10:45 ] [ خانم نویسنده ]

[ ]

آیا من کاندیدای خوبی برای پروتز چانه هستم؟

آیا من کاندیدای خوبی برای پروتز چانه در اصفهان هستم؟

یکی از راه‌های ارزیابی نامتقارن بودن چانه این است که به نمایه خود در آینه نگاه کنید. یک خط نامرئی مستقیم از لب بالا به سمت پایین بکشید. اگر چانه شما پشت این خط باشد، نشانه آن است که چانه شما از بین رفته است.


روند جراحی پروتز چانه

جراحی کاشت چانه تقریباً 30 تا 45 دقیقه طول می کشد. برش های مورد نیاز برای پروتز چانه به دو روش انجام می شود:

ایجاد بریدگی در ناحیه داخلی دهان (منطقه لب پایین در تماس با لثه)

ایجاد برش در پوست خارجی صورت (بین چین های زیر چانه)

فضایی برای قرار دادن ایمپلنت مستقیماً روی استخوان در امتداد فک پایین ایجاد می شود. ایمپلنت های سیلیکونی جامد را می توان از طریق یک برش کوچک زیر چانه قرار داد.

بخیه ها به بستن برش ها کمک می کنند و از پانسمان ها برای کمک به مراقبت از ناحیه درمان استفاده می شود. برخی از بخیه ها قابل جذب هستند و پس از چند هفته خود به خود ناپدید می شوند. بقیه باید توسط جراح برداشته شوند.

پس از انجام عمل، باید از یکی از دوستان یا خویشاوندان بخواهید که در 24 ساعت اول با شما بمانند. اگر برش داخل دهان باشد، در چند روز اول پس از جراحی باید غذاهای نرم بخورید. پس از صرف غذا، باید داخل دهان خود را به خوبی بشویید تا محل برش و بخیه ها تمیز بماند.


دوره نقاهت پروتز چانه

دامنه دوره نقاهت پروتز چانه به دستاورد جراحی مورد استفاده بستگی دارد.

به طور کلی دوران نقاهت جراحی پروتز چانه طولانی نیست و افراد تنها به مدت کوتاهی برای استراحت نیاز دارند و پس از انجام آن می توانند به فعالیت های روزانه خود بپردازند.

اطلاعات بیشتر در سایت دکتر میلاد اعتمادی 

[ بازدید : 217 ]

[ يکشنبه 16 مهر 1402 ] 15:27 ] [ خانم نویسنده ]

[ ]

ساخت وبلاگ
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]