مسواک زدن از نوزادی تا کودکی

آموزش بهداشت دهان و دندان به کودکان

دندانپزشکی کودکان در اصفهان یکی از مهم ترین مسائل و دغدغه های والدین، بهداشت دهان و دندان فرزندان و نحوه آموزش بهداشت دهان و دندان به کودکان است. دردهای ناشی از پوسیدگی و سایر بیماری های دهان و دندان، بوی بد دهان، ناتوانی در جویدن و غذا خوردن آسان، ظاهر زشت و سایر عوامل اهمیت مراقبت از دندان را افزایش می دهد.


بهداشت دهان و دندان کودکان

با داشتن دندان های سالم، کودکان شادتر، سرزنده تر و به طور کلی با سلامت روحی و جسمی بیشتری زندگی خواهند کرد. پس باید نحوه مراقبت از دندان ها را به آنها آموزش دهید و به بهترین نحو به آنها کمک کنید. حفظ بهداشت دهان و دندان از بدو تولد علاوه بر اینکه در بهبود زندگی کودک موثر است، به حفظ سلامت در بزرگسالی نیز کمک می کند. در نتیجه مراقبت از دندان باعث کاهش هزینه های دندان می شود.


نکته مهم در آموزش بهداشت دهان و دندان این است که کودک در سنین پایین اهمیت حفظ سلامت و ارزش دندان های خود را یاد می گیرد و به دلیل نهادینه شدن این امر در ذهن او هرگز از مراقبت از دندان غافل نمی شود. تا بزرگسالی


مسواک زدن از نوزادی تا کودکی

در دوران شیرخوارگی، زمانی که دندان ها هنوز رشد نکرده اند، تمیز کردن لثه ها بعد از شیر یا خوردن غذا یک اقدام مهم برای تمیزی فضای دهان است. این کار از باقی ماندن پلاک ها روی لثه جلوگیری می کند، با برداشتن آنها از رشد باکتری روی لثه جلوگیری می شود و کودک از دوران نوزادی به داشتن دهان تمیز عادت می کند.

از حدود شش ماهگی که اولین دندان شیری شروع به رشد کرد، بهتر است از گوش پاک کن برای تمیز کردن آن استفاده کنید. هنگامی که تعداد دندان ها افزایش یافت، باید از مسواک نرم استفاده شود. مسواک های مخصوص این گروه سنی در بازار وجود دارد که می توانید از آنها کمک بگیرید. باید توجه داشته باشید که در این مرحله نباید از خمیر دندان استفاده کنید.

با بزرگتر شدن کودک و رسیدن به سن دو یا سه سالگی، زمان آن فرا رسیده است که به تدریج مسواک زدن را به کودک آموزش دهیم. والدین باید صبور باشند و بدانند که فرآیند آموزش و یادگیری ممکن است مدتی طول بکشد. معمولاً بچه ها برای این کار اشتیاق نشان نمی دهند. اما با روش ها می توان این اشتیاق را در کودک ایجاد کرد.

[ بازدید : 16 ]

[ شنبه 13 آبان 1402 ] 11:30 ] [ خانم نویسنده ]

[ ]

ساخت وبلاگ
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]